Dag 87
26.8.2008 22:41:24

Fick härlig frukostbuffe av familjen innan jag begav mej med torra o rena kläder! Hade medvind över Porkalafjärden och till kvällen började solen lysa. Det känns konstigt att resan snart är slut. Jag borde kanske lägga i slutspurten och försöka komma ikapp min kära paddelkollega o inte roa mej med kajakevenemang och kräftskiva...men ledsen om nån bettat på mej som först i mål(om nu nån har det) men jag drar gärna ut på sista dagarna för jag vet inte om jag vill att det ska ta slut! Det kanske är nu jag har blivit tokig...:) i morgon ska jag till huvudstaden o turista.

Track Info

Location Skorvan
Sport Kayaking
Length 37,81 km   ( 37808 m )
Total time 08:26:26
Average speed 4 km/h
Heart rate Max: - Avg: -
Track has been viewed for 2915 times

Altitude profile(Click points to locate)

Comments

Hej kära öschöte. Riktigt bra paddlat! Du har suttit fast i gulan i nära 3 månader och jag har suttit fast på breen i nära 3 månader och jag kan lova dig att jag är trött på det. Men det sköna är att se slutet, men för dig kanske det inte är slutet, det finns mer kust framför dig då du kommer till ryska gränsen ;). Du menar alltså att om du hade velat så hade du redan kommit fram... vilket betyder att jag egentilgen hade rätt... Tack! Ha en fin spurt och njut av de sista dagarna. Kramar Rikard
Rikard  (26.8.2008 21:05:05)
Hejsan Johanna! Jag är reporter på de finlandssvenska tv-nyheterna (Tv-Nytt) och skulle vara intresserad av att göra ett tv-inslag om din resa, nu då du anländer till Helsingfors i morgon. Kan du vänligen ta kontakt. Har lämnat ett meddelande på din mobiltelefon (förhoppningsvis hittade jag rätt nummer, annars kan du kanske mejla mig ditt tfn-nummer). God fortsättning på färden! Förhoppningsvis ses vi i morgon.
Niklas  (27.8.2008 9:17:04)

Write your comment:

 
Required field

Download track

Download track (.gpx)

Link this track

iframe:
href:
URL:
Others:
  • Del.icio.us
  • Digg
  • Reddit
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google Bookmarks
Back to track list
Copyright © 2007 Fennocode Oy. All Rights Reserved.
Johanna
Tracks:
92 kpl

Total:
3 664,9 km